FabLab Pluhárna

Líbilo by se vám mít v Boleslavi prostor, kde můžete tvořit, využívat manuální i digitální stroje a kam by děti chodili za moderní praktickou výukou? Nám totiž určitě ano! A nejsme na to naštěstí sami – spolu s Nadačním fondem Škody Auto bychom Vám dáme opět nahlédnout do toho, co by taková dílna mohla nabízet. Jsme jí totiž po letošní částečné rekonstrukci Pluhárny zase o krok blíž!

Čeká na vás pět dní plných workshopů!

Chceme Vám dát nahlédnout do toho, co se v takovém FabLabu dá tvořit – zapojte se s dětmi do základních i pokročilých workshopů 3D tisku nebo programování micro:bitu.

Všechny workshopy jsou určeny pro dvojice rodič + dítě. Jedna vstupenka znamená workshop pro dvojici rodič+dítě, kdy vzniká jeden výstup/předmět. Můžete ale tvořit i jednotlivě, v takovém případě zakupte vstupenky dvě.

Neděle 8.10.
Pondělí 9.10.
Středa 11.10.
Čtvrtek 12.10.

Čas

15:00 – 17:00

Místo

Pluhárna

Název workshopu

Programování micro:bit (pro děti do páté třídy)
Základy programování micro:bitu v make:code, účastník/ce se seznámí s jednoduchým programováním této platformy a oživí si robotické vozítko s kterým bude plnit jednoduché úkoly.

Vstupné je symbolické díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto

Kudy do Pluhárny?

FabLab? Co to je?

FabLab je licencovaná otevřená dílna původem z americké univerzity MIT. Tento koncept se během posledních let šíří po celém světě a začíná se objevovat i u nás (třeba v Praze a Brně). FabLab je místem pro tvoření a setkávání, zpřístupňuje technologie široké veřejnosti, zahrnuje manuální i digitální stroje a vzdělává.

Pro koho je FabLab?

FabLab má široký záběr, a i když je napojený na globální komunitu makerů (tvůrců), tak je v zásadě vždy zaměřený na místní prostředí. Je otevřený nadšeným hobby tvůrcům, studentům a profesionálům pro výzkum, firmám pro tvorbu prototypů a nebo žákům s učitelům pro výuku. FabLab je otevřené a přátelské prostředí.

“Být Fab Labem znamená připojit se ke globální komunitě studentů, pedagogů, technologů, výzkumníků, tvůrců a inovátorů – k síti pro sdílení znalostí, která zahrnuje 100 zemí a 24 časových pásem.” (Fab Foundation, n.d.)

Jaká témata FabLab zahrnuje?

Věda a výzkum

Fab Laby vycházejí z univerzitního prostředí a častou jsou součástí univerzitních či výzkumných komplexů. Slouží jako laboratoře pro tvorbu jednoduchých i komplexních prototypů, jsou centry experimentů nebo poskytují důležitou podpůrnou infrastrukturu při výrobě fyzických součástí. Tématicky jsou široce rozkročeny a mohou se specializovat jak na mikro-elektroniku a mechatroniku či třeba biologii a nové materiály. Fab Laby jsou prostředím, které se staví pozitivně k chybám a díky tomu má mj. velký inovační potenciál.

Vzdělávání

Přirozenou součástí Fab Labů je proces neformálního vzdělávání, kdy se jeho členové učí z online tutoriálů, vlastní praxí či formou vypisovaných kurzů a workshopů. V rámci dílny také probíhají mnohé volnočasové kroužky a kurzy pro děti, dospělé i seniory. Zároveň je zde ale velká návaznost na prostředí formálního vzdělávání. Jak skrze akreditované univerzitní kurzy, tak i formou technologického vzdělávání na ZŠ a SŠ. Fab Laby mají technologickou i znalostí vybavenost k tomu, aby mohli být podporou školám v oblasti nové informatiky i konkrétních technických oborů. Skrze technologie a komplexní projektový přístup orientovaný na objevování smysluplných řešení mění konzumenty v aktivní tvůrce.

Popularizace

Fab Laby pomáhají zacelovat tzv. digital divide, tedy exkluzi určité části společnosti z participace na digitálních technologiích a demokratizují přístup k nim. Užívání digitálních strojů je zde dostupné jak finančně, tak i (skrze kurzy a workshopy) i z hlediska znalostního. Veřejnost zde také přichází do přímého kontaktu s výstupy akademického a výzkumného prostředí či na výzkumech přímo participuje (citizen science). Tímto způsobem Fab Laby pomáhají budovat znalostní společnost výrazně konkurenceschopnější v aktuálním přerodu v průmysl 4.0.

Podnikavost a rozvoj podnikání

Vybavení Fab Labů využívají začínající firmy a start-upy ke svému prototypování či malosériové výrobě. Umožňuje jim to větší pružnost v tvorbě fyzických produktů a zároveň technologie tzv. digitální fabrikace jim šetří náklady na produkci. V synergii s tím si také žáci a studenti osvojují kompetence podnikavosti. Fab Laby slouží také umělcům, designérům a řemeslníkům, kteří skrze digitální technologie inovují své postupy.

Hobby a lokální komunita

Výraznou cílovou skupinou jsou také hobby tvůrci (tzv. makeři), kteří Fab Lab využívají pro své volnočasové aktivity a své projekty. Jsou nedílnou součástí komunitního prostředí a často se stávají lektory workshopů a kroužků. Ve Fab Labu tak vzniká mnoho produktů a řešení, které se uplatňují po celém městě a často pak i ve veřejném prostoru dané čtvrti.

Jaké stroje FabLab zahrnuje?

3D tiskárny

CNC frézy

Lasery

Mikroelektronika

…a spoustu dalších!

Organizátoři

Za podpory