Buďte součástí největší komunity makerů v ČR po celý rok!
Zadejte Váš e-mail a my Vám budeme posílat ty nejzajímavější novinky, návody a tipy ze světa tvoření.
Dáme si VELIKÝ pozor, abychom posílali jen to nejlepší. Nebojte se žádného spamu.
Největší Maker Faire na Moravě se koná letos již popáté. Opět zavítáme do krásných funkcionalistických prostor Brněnského výstaviště ve skvěle padnoucím pavilonu A1. Návštěvníci budou mít možnost poznat okolo 400 makerů a jejich skvělých projektů, zapojit se do četných workshopů a instalací.
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí. Světová přehlídka kreativity propojuje zájmové tvůrce a odborníky, zároveň slibuje chytrou zábavu pro rodiny s dětmi. Maker Faire v sobě kombinuje moderní technologie, vědu, design i tradiční řemesla.
Maker je každý, kdo má tvořivého ducha. Člověk, který se nespokojí s dostupnými věcmi, technologiemi či službami, ale sám přichází s inovacemi. Vlastní výtvory a tvůrčí nadšení rád sdílí s ostatními.
Sobota 10:00 -18:00
Neděle 10:00 -16:00
Na pátém ročníku Maker Faire Brno vás čekají projekty stovky makerů z celé republiky i ze zahraničí. Co byste řekli na workshop robotiky, 3D tisku nebo AI?
Chceš zažít festival trochu jinak? Staň se dobrovolníkem, pomoz nám při přípravě a organizaci festivalu a staň se součástí týmu!
Popis projektu, inovace:
„S naším unikátním řešením budeme schopni vyvolat restart na nekomunikující družici obíhající Zemi,“ vysvětluje projekt vedoucí týmu Simon Klinga, „zjednodušeně to jde nazvat jako vypnout a zapnout. Jenom jde o družici, která nekomunikuje, a létá 500 km nad Zemí.“ Chtějí laserovým paprskem zasáhnout solární články satelitu. Ty se odpojí od baterií, které se začnou vybíjet. Toto nežádoucí chování systémy družice vyhodnotí jako potřebu pro restart, díky němuž může být chyba vyřešena. „V případě našich testů budeme do družice posílat signál, který opraví drobnou softwarovou chybu způsobující problémy s komunikací,” pokračuje Simon.
Matematička Anna Krebsová: „Nevíme, jestli to bude fungovat. Neví to dokonce ani výrobce českého satelitu Planetum-1, který chceme restartovat. Každopádně budeme první, kdo tuto možnost vyzkouší. A potom dáme vědět celému aerospace průmyslu, abychom na tom mohli společně dál stavět.“
Mechatronik Boris Brovkin doplňuje: „Pokud to ale bude fungovat, bude to opravdu velké. Náš nápad by mohl pomoci restartovat téměř dvě stovky aktuálně nekomunikujících družic na oběžné dráze. Tento počet bude přitom růst spolu s tím, jak se rozšiřuje trh s malými družicemi."
„Ale je tu ještě jedna věc,“ usmívá se fyzik Viktor Adámek, „desetitisíce úlomků kosmického smetí, jež se nám hromadí na oběžné dráze.“ Každý z těchto kousků má rychlost kulky a ohrožuje cokoli, co se mu postaví do cesty. S čím dál zvyšující se pravděpodobností vzniku Kesslerova syndromu je navíc možné, že se lidstvo už za pár let nebude moci mimo planetu vůbec dostat. Malé úlomky kosmického nepořádku vzniklé srážkami družic budou zkrátka všude.
„Mise velkých satelitů, které by smetí chytaly, jsou nesmysl. Nikdo je nezaplatí,“ pokračuje konstruktér Richard Nikel, „s přesným laserovým systémem bychom ale dokázali tyto úlomky zpomalit silou tlaku laseru a proudem roztaveného materiálu satelitu. Takto bychom mohli eliminovat riziko, které ohrožuje budoucí kosmické mise.“
Mentor LASARu Jan Spratek: „Jsou snem každého mentora. Už teď jezdí po českých školách, aby motivovali své vrstevníky k založení vlastních projektů. Tihle dokážou velké věci!“
Stánek:
Na stánku budeme vystavovat náš funkční model laserového ramene, pomocí kterého chceme resetovat nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. Bude naprogramováno nejen pro simulaci trackingu satelitu, ale také pro zájemce, kteří si budou chtít zkusit s ramenem pohybovat pomocí joysticku.
Tvoříte? Objevujete? Bastlíte? Ukažte svůj projekt veřejnosti na festivalech Maker Faire.