Více také na FB

FabLab Pluhárna Mladá Boleslav

Myšlenka otevřené dílny – FabLabu v Boleslavi žije už přes 3 roky a ač se to nezdá, událo se za tu dobu mnoho důležitých věcí, díky nimž se tento sen stává realitou. Pluhárna se za přispění SPŠ a Nadačního fondu Škoda Auto zbavila nánosů suti a starého harampádí – nákladní auta v garáži vystřídal bar a pestré kulturní akce. Maker Faire v roce 2019 byl první akcí, která Pluhárnu zpřístupnila veřejnosti a jeho smyslem bylo mj. představit vám hravou formou témata a fenomény, jež FabLab může nabídnout. Podařilo se nám okolo něj také vybudovat komunitu tzv. makerů

Co je to vlastně FabLab?

FabLab je typ otevřené dílny, která je přístupná veřejnosti, je místem pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svou kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat a vzdělávat se. Taková dílna kloubí tradičních výrobní postupy a nástroje s moderními výrobními technologiemi, mezi které patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

FabLab je zkratka z angl. Fabrication Laboratory, která odkazuje na originální koncept otevřené dílny vycházející z Massechusetské univerzity (MIT). Označení FabLab zaručuje, že taková dílna má určité vybavení, nabízí určité služby veřejnosti a je zapojena do celosvětové sítě FabLabů.

V České republice pod tímto označením funguje několik dílen (v Praze, Brně a Liberci) a dokonce i jeden kamion. Kde všude jsou dílny najdete na webu Asociace Otevřených dílen.

A je to pro mě? – No jasně!

🧑‍🎓Student/Žák

Chcete se zlepšit v práci s 3D tiskárnou, laserem nebo CNC frézkou? Potřebujete úplné základy práce s těmito technologiemi či byste rádi zpracovali svůj školní projekt? Pak je FabLab ideálním místem!

👨‍👩‍👧‍👦Rodič/Prarodič

FabLab je místem pro zábavnou a smysluplnou edukaci. Zapojte své dítě do kroužků a workshopů, ve kterých se naučí pájet, programovat, ovládat roboty, ale třeba i pracovat s manuálním nářadím!

🛠Maker/Umělec/Startup

Chcete prototypovat nebo vyrábět malosériově a chybí vám prostor nebo vybavení? Rádi byste konzultovali vaše projekty s odborníky a propojili se s dalšími tvůrci? FabLab je dílna i komunitní prostor.

Jak bude program vypadat letos?

🤖 Workshopy (rodiče + děti)

Pondělí

Jedinečné hodiny vyřezané na laseru! Účastníci si vyberou z několika vzorů a poté se před jejich zraky hodiny vyříznou na laseru. Pak již bude jen na nich, jestli si je nějak ozdobí nebo nabarví. Posledním krokem bude instalace hodinového strojku, aby byli hodiny plně funkční. Tento workshop je koncipovaný pro rodiče s dětmi. Není potřeba nic víc než jen radost z tvorby.

Středa

Otevřená dílna
Dorazte si vyzkoušet věci, co vás zajímají. Ve středu od 10 – 17 můžete dorazit a naši lektoři se vám budou rádi věnovat. Rezervace není nutná.

Postavte si robotické vozítko! Vyzkoušejte si postavit a oživit své robotické vozítko, které lze buď ovládat přes telefon nebo ho můžete nechat bloumat ode zdi ke zdi. Projekt SMARS je velmi zábavný projekt, který má spoustu doplňků a kolem sebe velkou komunitu kutilů.

Čtvrtek

Vytvořte si vlastní Dámu! Pro nadšence do deskových her jsme přichystali dvouhodinový workshop, ve kterém si budete moci vyzkoušet tvorbu hry Dáma. Čeká vás modelování hracích žetonů pro 3D tiskárnu a návrh hrací plochy pro vyřezání na laseru. Neváhejte s sebou vzít na workshop i ty nejmenší kutily.

🎤 Přednášky

Pondělí

Přednáška o 3D tisku
3D tisk je jednou z nejlepších zbraní každého makera. Jak začít s 3D tiskem? Jaké jsou k dispozic nástroje na jednoduché modelování? Jak tiskárnu obsluhovat? Z jakých materiálů a co vše se dá tisknout? To vše si povíme na přednášce o Základech 3D tisku. Přednáška včetně diskuze je pro širokou veřejnost

A co vás ještě čeká?

Uprostřed týdne máme státní svátek a to je skvělá příležitost zajít k nám v rámci otevřených dveří a vyzkoušet si některý z našich workshopů nebo se jen přijít podívat co Vám může FabLab nabídnout.