Více také na FB

FabLab Pluhárna Mladá Boleslav

Myšlenka otevřené dílny – FabLabu v Boleslavi žije už přes 2 roky a ač se to nezdá, událo se za tu dobu mnoho důležitých věcí, díky nimž se tento sen stává realitou. Pluhárna se za přispění SPŠ a Nadačního fondu Škoda Auto zbavila nánosů suti a starého harampádí – nákladní auta v garáži vystřídal bar a pestré kulturní akce. Maker Faire v roce 2019 byl první akcí, která Pluhárnu zpřístupnila veřejnosti a jeho smyslem bylo mj. představit vám hravou formou témata a fenomény, jež FabLab může nabídnout. Podařilo se nám okolo něj také vybudovat komunitu tzv. makerů

Co je to vlastně FabLab?

FabLab je typ otevřené dílny, která je přístupná veřejnosti, je místem pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svou kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat a vzdělávat se. Taková dílna kloubí tradičních výrobní postupy a nástroje s moderními výrobními technologiemi, mezi které patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

FabLab je zkratka z angl. Fabrication Laboratory, která odkazuje na originální koncept otevřené dílny vycházející z Massechusetské univerzity (MIT). Označení FabLab zaručuje, že taková dílna má určité vybavení, nabízí určité služby veřejnosti a je zapojena do celosvětové sítě FabLabů.

V České republice pod tímto označením funguje několik dílen (v Praze, Brně a Liberci) a dokonce i jeden kamion. Kde všude jsou dílny najdete na webu Asociace Otevřených dílen.

A je to pro mě? – No jasně!

🧑‍🎓Student/Žák

Chcete se zlepšit v práci s 3D tiskárnou, laserem nebo CNC frézkou? Potřebujete úplné základy práce s těmito technologiemi či byste rádi zpracovali svůj školní projekt? Pak je FabLab ideálním místem!

👨‍👩‍👧‍👦Rodič/Prarodič

FabLab je místem pro zábavnou a smysluplnou edukaci. Zapojte své dítě do kroužků a workshopů, ve kterých se naučí pájet, programovat, ovládat roboty, ale třeba i pracovat s manuálním nářadím!

🛠Maker/Umělec/Startup

Chcete prototypovat nebo vyrábět malosériově a chybí vám prostor nebo vybavení? Rádi byste konzultovali vaše projekty s odborníky a propojili se s dalšími tvůrci? FabLab je dílna i komunitní prostor.

Týdenní program – zkušební provoz FabLabu

V týdnu od 20. do 26. září spustíme zkušební provoz FabLabu. Během té doby chceme otestovat koncept dílny – zajímá nás jak se v dílně budete cítit, jaký program vás zaujme a co byste si naopak ještě přáli. Dopolední workshopy naplní studenti základních a středních škol a odpoledne se FabLab otevře široké veřejnosti – ostřílení lektoři povedou workshopy pro děti i dospěláky a večer se můžete těšit i na odbornější přednášky.

⚙️ Volná dílna

pondělí – pátek
15:00 – 17:00

Každý den

Přijďte se v rámci dlouhých odpoledních chvil kreativně uvolnit.

V Pluhárně bude k dispozici několik bastlířských a makerských sad, které si můžete vyzkoušet s našimi ostřílenými lektory.

Zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší kutilové. Máme pro ně nachystané vyrábění robotů, programování s ozoboty a jednoduché modelování s povídáním.

Ti starší mohou pájet, 3D modelovat, tisknout, nebo jen posedět u dobré kávy.

🤖 Workshopy (rodiče + děti)

pondělí – pátek
18:00 – 20:00

Pondělí

Chytrá ptačí budka! Účastníci si vyrobí klasickou ptačí budku s elektronickou signalizací přítomnosti ptactva, kterou budou moci v Labu dále rozvíjet. Tento workshop je koncipovaný pro rodiče s dětmi. Není potřeba nic víc než jen radost z tvorby.

Úterý

Vyrob si vlastní powerbanku! Provedeme vás základy sváření, namodelujete si krabičku na vaši vlastní powerbanku, kterou si následně vytisknete na 3D tiskárně a odnesete domů.

Středa

Umělá inteligence v krabičce! Vyzkoušejte si oživit svého vlastního robota s umělou inteligencí. TJ Bot je kartonový DYI robot z laboratoří IBM, který si s vámi dokáže povídat, rozpoznává objekty kolem sebe a simuluje pohyb.

Čtvrtek

Vytvořte si deskovku! Pro nadšence do deskových her jsme přichystali dvouhodinový workshop, ve kterém se nejen dozví, ale i vyzkouší, jak by mohli do svých her zapojit kus své vlastní tvorby a jak může makerství deskovky oživit. Čeká vás modelování vlastní figurky, její tisk na 3D tiskárně, nebo design a laser hracích žetonů. Neváhejte s sebou vzít na workshop i ty nejmenší kutily.

🎤 Přednášky

pondělí a středa
20:00 – 21:00

Pondělí

Přednáška o 3D tisku
3D tisk je jednou z nejlepších zbraní každého makera. Jak začít s 3D tiskem? Jaké jsou k dispozic nástroje na jednoduché modelování? Jak tiskárnu obsluhovat? Z jakých materiálů a co vše se dá tisknout? To vše si povíme na přednášce o Základech 3D tisku. Přednáška včetně diskuze je pro širokou veřejnost

Středa

Přednáška o umělé inteligenci
Umělá inteligence, robotizace, automatizace jsou nyní velmi oblíbená slova, která se objevují v médiích. Pojďme se společně podívat na to, jaká je současná reálná situace. Kam směřujeme, a kde se můžeme všude s umělou inteligencí setkat. .

Kudy se do FabLabu dostanu?

Pluhárna se nachází za areálem SPŠ Mladá Boleslav a vstup do ní je nově z Jaselské ulice. Podrobněji viz přiložený nákres.

A co dál?

Zkušebním provozem to rozhodně nekončí. Právě naopak! Týden budeme sbírat data o tom, jak se vám ve FabLabu tvoří, jaký program vás baví a co vám naopak chybí. Z toho chceme vycházet v dalších přípravách a věříme, že v roce 2022 pro vás FabLab otevřeme už v plné parádě!