FabLab Pluhárna

Líbilo by se vám mít v Boleslavi prostor, kde můžete tvořit, využívat manuální i digitální stroje a kam by děti chodili za moderní praktickou výukou? Nám totiž určitě ano! A nejsme na to naštěstí sami – spolu s Nadačním fondem Škody Auto bychom Vám dáme opět nahlédnout do toho, co by taková dílna mohla nabízet. Jsme jí totiž po letošní částečné rekonstrukci Pluhárny zase o krok blíž!

Čeká na vás pět dní plných workshopů!

Chceme Vám dát nahlédnout do toho, co se v takovém FabLabu dá tvořit – zapojte se s dětmi do základních i pokročilých workshopů 3D tisku nebo programování micro:bitu.

Všechny workshopy jsou určeny pro dvojice rodič + dítě. Jedna vstupenka znamená workshop pro dvojici rodič+dítě, kdy vzniká jeden výstup/předmět. Můžete ale tvořit i jednotlivě, v takovém případě zakupte vstupenky dvě.

Neděle 8.10.
Pondělí 9.10.
Středa 11.10.
Čtvrtek 12.10.

Čas

15:00 – 17:00

Místo

Pluhárna

Název workshopu

Programování micro:bit (pro děti do páté třídy)
Základy programování micro:bitu v make:code, účastník/ce se seznámí s jednoduchým programováním této platformy a oživí si robotické vozítko s kterým bude plnit jednoduché úkoly.

Čas

18:00 – 20:00

Místo

Pluhárna

Název workshopu

Senzor pro zahrádku
Chtěli jste si vždycky vytvořit inteligentní květináč, který vám bude sám hlásit, kdy vaše rostlinky potřebují zálivku? Tak to potřebujete kapacitní snímač vlhkosti pro micro:bit. Tento snímač vám bude dokonale měřit vlhkost půdy a se spojením s další elektronikou vám zahlásí, kdy je potřeba se o rostlinky starat.

Čas

15:00 – 17:00

18:00 – 20:00

Místo

Technické laboratoře Na Hejdovce

Pluhárna

Název workshopu

Škoda Auto Vysoká škola o.p.s.

Účastníci si mohou vyzkoušet 3D tisk, virtuální realitu, logistické simulace a logistické hry, které jsou využívány při výuce studentů Škoda Auto Vysoké školy. Není nutná rezervace.

3D tisk a modelování pro začátečníky
Základy 3D modelování a 3D tisku. Během workshopu se účastníci dozví vše důležité k tomu, jak začít s 3D tiskem a odnesou si domů svůj vyrobený výtisk.

Čas

15:00 – 17:00

17:00 – 18:30

19:00 – 20:00

Místo

Pluhárna

Pluhárna

Pluhárna

Název workshopu

Otevřená dílna a workshop pájení
Vše o pájení od úplného základu, až po pokročilé vychytávky. Základy elektroniky a popis součástek, popis technologie pájení. Účastníci si odnesou domů svůj výrobek.

Micro:bit pro děti od 5. třídy
Základy programování micro:bitu v make:code, účastník/ce se seznámí s jednoduchým programováním této platformy a oživí si robotické vozítko s kterým bude plnit jednoduché úkoly.

(přednáška) Novodobá polytechnika
Přednáška od OMG Robotics o tom, co vše jde doma udělat a postavit.

Vstupné je symbolické díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto

Kudy do Pluhárny?

FabLab? Co to je?

FabLab je licencovaná otevřená dílna původem z americké univerzity MIT. Tento koncept se během posledních let šíří po celém světě a začíná se objevovat i u nás (třeba v Praze a Brně). FabLab je místem pro tvoření a setkávání, zpřístupňuje technologie široké veřejnosti, zahrnuje manuální i digitální stroje a vzdělává.

Pro koho je FabLab?

FabLab má široký záběr, a i když je napojený na globální komunitu makerů (tvůrců), tak je v zásadě vždy zaměřený na místní prostředí. Je otevřený nadšeným hobby tvůrcům, studentům a profesionálům pro výzkum, firmám pro tvorbu prototypů a nebo žákům s učitelům pro výuku. FabLab je otevřené a přátelské prostředí.

“Být Fab Labem znamená připojit se ke globální komunitě studentů, pedagogů, technologů, výzkumníků, tvůrců a inovátorů – k síti pro sdílení znalostí, která zahrnuje 100 zemí a 24 časových pásem.” (Fab Foundation, n.d.)

Jaká témata FabLab zahrnuje?

Věda a výzkum

Fab Laby vycházejí z univerzitního prostředí a častou jsou součástí univerzitních či výzkumných komplexů. Slouží jako laboratoře pro tvorbu jednoduchých i komplexních prototypů, jsou centry experimentů nebo poskytují důležitou podpůrnou infrastrukturu při výrobě fyzických součástí. Tématicky jsou široce rozkročeny a mohou se specializovat jak na mikro-elektroniku a mechatroniku či třeba biologii a nové materiály. Fab Laby jsou prostředím, které se staví pozitivně k chybám a díky tomu má mj. velký inovační potenciál.

Vzdělávání

Přirozenou součástí Fab Labů je proces neformálního vzdělávání, kdy se jeho členové učí z online tutoriálů, vlastní praxí či formou vypisovaných kurzů a workshopů. V rámci dílny také probíhají mnohé volnočasové kroužky a kurzy pro děti, dospělé i seniory. Zároveň je zde ale velká návaznost na prostředí formálního vzdělávání. Jak skrze akreditované univerzitní kurzy, tak i formou technologického vzdělávání na ZŠ a SŠ. Fab Laby mají technologickou i znalostí vybavenost k tomu, aby mohli být podporou školám v oblasti nové informatiky i konkrétních technických oborů. Skrze technologie a komplexní projektový přístup orientovaný na objevování smysluplných řešení mění konzumenty v aktivní tvůrce.

Popularizace

Fab Laby pomáhají zacelovat tzv. digital divide, tedy exkluzi určité části společnosti z participace na digitálních technologiích a demokratizují přístup k nim. Užívání digitálních strojů je zde dostupné jak finančně, tak i (skrze kurzy a workshopy) i z hlediska znalostního. Veřejnost zde také přichází do přímého kontaktu s výstupy akademického a výzkumného prostředí či na výzkumech přímo participuje (citizen science). Tímto způsobem Fab Laby pomáhají budovat znalostní společnost výrazně konkurenceschopnější v aktuálním přerodu v průmysl 4.0.

Podnikavost a rozvoj podnikání

Vybavení Fab Labů využívají začínající firmy a start-upy ke svému prototypování či malosériové výrobě. Umožňuje jim to větší pružnost v tvorbě fyzických produktů a zároveň technologie tzv. digitální fabrikace jim šetří náklady na produkci. V synergii s tím si také žáci a studenti osvojují kompetence podnikavosti. Fab Laby slouží také umělcům, designérům a řemeslníkům, kteří skrze digitální technologie inovují své postupy.

Hobby a lokální komunita

Výraznou cílovou skupinou jsou také hobby tvůrci (tzv. makeři), kteří Fab Lab využívají pro své volnočasové aktivity a své projekty. Jsou nedílnou součástí komunitního prostředí a často se stávají lektory workshopů a kroužků. Ve Fab Labu tak vzniká mnoho produktů a řešení, které se uplatňují po celém městě a často pak i ve veřejném prostoru dané čtvrti.

Jaké stroje FabLab zahrnuje?

3D tiskárny

CNC frézy

Lasery

Mikroelektronika

…a spoustu dalších!

Organizátoři

Za podpory