K organizaci Maker Faire jsme se dostali poprvé v roce 2018, duch tohoto festivalu v nás už ale žil dlouhou dobu předtím. Většina z nás má několikaleté zkušenosti z pořádání festivalů (Budějovický Majáles, TEDx, Mezi Ploty), marketingu, kulturního managementu (DEPO2015) a jiných už víc makerských projektů (PrusaLab). Myšlenky komunitních akcí jsou nám blízké a chceme je do Maker Fairu co nejvíce vnášet. Naším cílem je podporovat makery, budovat místní prostředí tak, aby se makrem mohl stát kdokoli a kdekoli.

Občas vás možná překvapí, že nejsme vyloženě odborníci na IT nebo robotiku, 3D tisk zvládáme, ale vlastní tiskárnu jsme si zatím nepostavili, stejně tak manuálně nejsme možná nejzručnější. Ostatně, zkoušeli jsme toho spoustu – někteří z nás se neúspěšně pokoušeli o studium bohemistiky, robotiky nebo diplomacie, jiní studují šťastně a úspěšně dál. S o to větší úctou a obdivem ale k makerům a jejich projektům přistupujeme a sami se za makery považujeme, baví nás tvořit a objevovat. Objevovat makery a jejich projekty, dostávat je na světlo světa, spojovat je mezi sebou. Chceme lidem přiblížit vědu, technologie, ale i tradiční řemesla a ukázat jim, jak jednotlivé technologie fungují pod pokličkou. Naším cílem je nadchnout je pro tvoření a ukázat jim, že může být koníčkem a později třeba i obživou.

Podporujeme makery – lidi, kteří tvoří vlastní výrobky a řešení a předávají své know-how a nadšení dál. Pomáháme rozšiřovat komunitu a vytváříme prostředí k tomu, aby se makerem mohl stát kdokoliv a kdekoliv. 

První Maker Fairy u nás

První myšlenky uspořádat Maker Faire v ČR přišly z Plzně s Ondrou, který v DEPO2015 kromě jiného vedl otevřenou dílnu. Využít ale synergie celé sítě a nechat celý projekt u nás odstartovat v Praze se zdálo nejsmysluplnější. V červnu 2018 jsme tak pořádali první ročník Maker Faire Prague a když jsme viděli tu energii a nadšení makerů a návštěvníků, kterých dorazilo bezmála 10 000, přišlo nám škoda takový festival nezkusit zorganizovat i mimo metropoli. Maker Fairy v regionech jsme rozjeli hned v roce 2019. Začali jsme v Plzni ve spolupráci s DEPO2015 a po druhém ročníku v Praze pak následovaly Maker Fairy v Mladé Boleslavi ve spolupráci se ŠKODA Auto a v Brně, kde jsme se do toho pustili v krásné spolupráci s místním FabLabem.

Pochopili jsme, že téma maker komunity rezonuje po celé republice a nebýt vynucené pandemické přestávky, mělo by svůj Maker Faire už více českých měst. Letos na podzim se to chystáme napravit. Kromě 4 měst, kde Maker Faire už funguje se chystáme do dalších 4 – do Českých Budějovic, Liberce, Olomouce a Ústí n. Labem!

Maker Fairy děláme pro místní komunitu a spolu s ní. Sanžíme se festivaly a setkání pořádat tak, aby si z nich místní makeři odnesli co nejvíce.

No a kromě Maker Fairů?

Festivaly nás baví, ale nechceme skončit jen u nich. Maker Faire bereme jako první krok k tomu, abychom popularizovali téma otevřených dílen – chceme napomoct tomu, aby FabLaby brzy fungovali alespoň v každém krajském městě. Ale jak na to? Vznik několika dílen v ČR už jsme konzultovali, ale ten hlavní impulz přichází s celosvětovou konferenci otevřených dílen FABx, kterou budeme v roce 2024 pořádat v Praze a Brně. Chceme využít této velké akce k tomu, abychom v následujících letech do jejího konání vytvořili metodologii vzniku a provozu otevřených dílen, popularizovali celé téma a obecně pomohli rozvoji maker hnutí u nás.

Podařilo se nám naše aktivity přenést i do online prostředí. V rámci Postavtesi natáčíme pro děti a dospěláky workshopy a v duchu #učeníhrou ukazujeme, že tvořit se nemusí jen podle návodu a že hrát se dá se spoustou věcí – třeba i těmi, které jsme původně chtěli vyhodit.

Zapojujeme se do dalších iniciativ a mezinárodních spoluprací a naše plány sahají dál. Cítíme, že česká maker scéna by si zasloužila více pozornosti. Tak snad brzy budeme moci odhalit více!

A kdo na fotce chybí? Spousta lidí! Především naše nová brněnská kolegyně Karolína, naši kreativní a technický mástři – Tom a Michal z dílny ROH a samozřejmě spousta našich skvělých dobrovolníků.

Ondra, Dan, Vojta, Anna, Bibi, Karolína a Mirek

Zaujalo vás to? Napište nám na gonna@makemore.cz!