Zahoďte cihly a tvárnice, je tu laserem řezaná dřevotříska. 🪵 Představujeme další makerský projekt – ZEWAHO, který kombinuje staré a nové přístupy ve stavařině.

Dům pro každého

“Wikihouse je open source projekt, který přepisuje způsoby, jakými se dají stavět domy,” popisuje svůj projekt Jiří Štrunc, “Zjednodušeně se jedná o modulární stavebnici, ze které lze rychle a přesně postavit 1-2 podlažní budovy.”

Jak dále dodává, modulární systém zásadně usnadňuje navrhování a stavbu krásných, udržitelných a levných domů.

Na rozdíl od jiného populárního konceptu 3D tisku si ovšem Wikihouse vystačí s přírodními materiály. Domy totiž vznikají typicky z dřevěné překližky. Koncept přesto není bez využití moderních technologií – jeho základem je totiž řezání jednotlivých bloků s pomocí laseru. Ten dosáhne přesnosti na 0,1 mm.

Bloky poté mohou být převezeny na stavbu, kde vznikají jako jedna velká stavebnice. Od základů k hrubé stavbě je tak možné teoreticky přistoupit během 2 až 4 dnů.

„Vlastní stavbu si tedy může za dodržení jistých pravidel navrhnout a sestavit téměř kdokoliv,“ říká Jiří Strunc. Ale než se přistoupí k budování velkých domů, je možné si vše také otestovat ve zmenšené verzi.

ZEWAHO totiž na Maker Faire v Plzni představil zmenšené modely domů v měřítku 1:4 a 1:10 vytvořené za pomoci laseru a mdf 4mm desky.. A pokud byste chtěli raději digitalizovanou verzi, můžete si zde na Sketchfabu prohlédnout připravené ZEWAHO 3D modely.

Jak využít laser

Cílem projektu je také šířit své know-how dál tak, aby si jej dále mohli lidi upravit na svou míru či celkovou ideu rozvinout. To je součást open-source pojetí, které kolem sebe vytváří další komunitu.

“Projekt wikihouse sleduji pravidelně a komunita je velmi aktivní a dává zpětné vazby při stavbě a realizaci. Sám se chystám do Amsterdamu, kde se potkám s “wikihouse kolegou” a předáme si své dosavadní zkušenosti. Projekt je “živý” organismus a stále se rozvíjí a to mě velmi baví,“ říká Jiří Strunc.

Jak podobný projekt vzniká? Paradoxně dílem kvůli uvažování, jak vlastně využít nástroj tak energický jako laser…

“Jednoznačně jde o příležitost využít laseru v naší firmě. Na tomto stroji zkoušíme různé materiály. Dřevěné skládačky, puzzle a hračky jsou nejhezčí. Skládačka zmenšeného přesného modelu domku je skvělá na ověření všech jeho částí a spojů. Jinými slovy práce i hobby v jednom,” popisuje Jiří Strunc.

Díky komunitnímu vývoji se meze tomu, kam dále jít, rozhodně nekladou. Když jsme v komunikaci nadhodili otázku, jak postupovat kdybychom pomocí laserové metody chtěli navrhnout loď, odpověď byla prostá: „(Stačí) oslovit mě a určitě najdeme cestu, jak vám pomoci. Loď, to zni dobře. V plánu máme i plavidla a houseboat.“

Z celého konceptu čiší nadšení nejen kvůli rozvíjení nápadů pro překopání stavařiny. Jak Jiří Štrunc v závěru dodává, Makerství je pro něj „Zábava, která rozvíjí člověka nejen psychicky/duševně, ale často i fyzicky.“

Jiří Štrunc

Tvůrce projektu Zewaho