„Když cítíš nějaké to pnutí v sobě, ten neklid, že bys něco tvořil či tvořila, – to je Tvůrčí pnutí!“ říká s jiskrou v oku Zuzana Ambrozková z projektu Tvůrčí pnutí, který pomáhá tvořit i lidem, jež nemají přemíru vhodných nástrojů a materiálů.
Urob si sám 2.0
Tvůrčí pnutí nabízí DIY („Do It Yourself“, počeštěně „urob si sám“) balíčky obsahující materiály pro různé tvoření a vyrábění. Především se nabízí lidem, kteří mají zájem o rukodělné činnosti, například šití na šicím stroji, vyšívání nebo malování na textil. V neposlední řadě balíčky nabízejí i drobné jednotlivosti – šumivé koule do koupele, lapač snů, voskované ubrousky, foťák z krabičky od sirek.
„Zásadní je, že Tvůrčí pnutí nejsou jen konkrétní produkty (ve většině případů jde o praktické a využitelné věci), ale také radost z vlastního tvoření,“ popisuje Zuzana.
Typický DIY balíček obsahuje všechny potřebné věci na výrobu daného produktu a návod krok za krokem s autorskými ilustracemi. Má to několik výhod. V první řadě tvůrce nemusí obíhat často vícero různých obchodů – na malých městech může být problém některé věci vůbec sehnat, třeba takový kinofilm do foťáku z krabičky od sirek.
A jednak má člověk všechno předpřipravené – třeba v balíčcích na šití jsou látky již předstříhané.
„Na internetu je dneska možné sehnat už všechno, ale i mně někdy trvalo najít ten správný ‚produkt‘ na správném e-shopu, navíc se často platí drahé poštovné, které se nemusí u pár věcí z několika různých e-shopů vyplatit,“ dodává Zuzana.
I to je výhoda jejích diy-balíčků, kde už je všechno odzkoušené a připravené na jednom místě. Jediný balíček navíc často může přežít svůj původní záměr.
„Často balíček obsahuje nejen spotřební materiál, ale věci, které zůstanou i na další tvoření – typicky vyšívací kruh, plastové formičky na šumivky, mizící pero na předkreslování, štětce, odlamovací nožík a tak dále.“
Nápad z časů covidu
„Úplně první nápad vznikl za pandemie, kdy jsme v týmu Skautského institutu v Praze přemýšleli, na čem bychom mohli místo každodenních veřejných akcích pracovat – jeden nápad byl tvořit takové podobné ‚balíčky štěstí‘, které by lidem v nejisté době přinášeli trochu radosti,“ popisuje Zuzana zrod projektu.
Nakonec sice nic takového neuskutečnili, ale nápad se využil minulý rok v létě během crowdfundingové kampaně Skautského institutu v Rybárně.
„Později jsem si řekla, že nechci zahodit hotovou práci především na návodech, sety jsem ‚aktualizovala‘ a během prokrastinace při psaní diplomky jsem dala dohromady malý obchůdek na Fleru,“ říká Zuzana. Příprava jediného balíčku i dnes může zabrat měsíc a půl času.
Jak dodává, ji samotnou vždy bavilo něco tvořit, vyrábět, především praktické a užitečné věci. Občas ale trochu bojovala s tím, že má doma pět ušitých penálů na zip a neví, co s nimi…
„Sama jich tolik nevyužiji, ale zároveň jsem s nimi nebyla spokojená tak, abych měla odvahu je nabízet dál. Proto jsou pro mě takové diy-balíčky naprosto ideální – je to příležitost pro mé vlastní tvoření, můžu předávat dál, co jsem se sama naučila a vyzkoušela, a zároveň nemusím řešit dilema, zda jsou ty věci dost dobré,“ dodává.
I dnes je Tvůrčí pnutí především volnočasovou aktivitou. Jaké má ale Tvůrčí pnutí ohlasy u dalších lidí?
Inspirace pro ostatní
„Setkávám se s tím, že se lidem nápad diy-setů líbí, především jako dárky pro druhé. Reakce jsou samozřejmě různé – někdo je nadšený, protože tvoření je jeho vlastní velký koníček a tak se mu i takové tvořivé sety přirozeně líbí. Někomu se nápad líbí, ale protože k tvoření nemá vlastní vztah, ani nepřemýšlí nad tím, že by si něco takového pořídili,“ popisuje Zuzana.
Někdy se prý také setkává s tím, že diy-balíčky samy o sobě inspirují k nějaké vlastní tvorbě nebo jako nápad na tvoření – a to je určitě také smyslem, inspirovat další lidi k tvorbě.
„Líbí se o makerství mluvit jako o ‚nadšení z tvorby‘, ať už je to spíš technické a někdy až vědecké, ale i s ‚obyčejným‘ rukodělným tvořením, z radosti tvoření nových užitečných a praktických věcí. Prostě jen nenakupovat, ale sám něco vytvářet,“ uzavírá náš rozhovor Zuzana.
Tvůrčí pnutí najdete třeba na Instagramu