Array ( [3d-print] => 3D Print [ecology-and-sustainability] => Ecology and sustainability [arduino] => Arduino [art-and-design] => Art & Design [cycling] => Cycling [biology] => Biology [it] => IT [crafts] => Crafts [drones] => Drones [education] => Education [electromobility] => Electromobility [elektronics] => Electronics [robotics] => Robotics [fashion] => Fashion [aeronautics] => Aeronautics [food-and-beverages] => Food & Beverages [games-and-entertainment] => Games & Entertainment [hacks-and-gadgets] => Hacks a gadgets [health] => Health [home] => Home [kids-and-family] => Kids & Family [kinetic-art] => Kinetic art [professional-maker] => Professional maker [makerspace] => Makerspace [music] => Music [open-source] => Open Source [photo-and-video] => Photo & Video [raspberry-pi] => Raspberry Pi [rocket-science] => Rocket science [science] => Science [nature] => Nature [wood] => Woodmaking [young-makers] => Young makers (under 18 y.o.) [hackerspace] => Hackerspace )

Senzorvzduchu

Příroda

Náš projekt Senzorvzduchu má za cíl rozšiřování povědomí o možnosti občanského měření kvality vzduchu v ČR. Naše senzory měří každých 150 sekund v reálném čase suspendované PM částice (z ang. Particulate matter) PM10 a PM2,5 dále teplotu, tlak a vlhkost. Jsme dobrovolníci a projektu se věnujeme ve svém volném čase, spolupracujeme na Githubu, naše komunita čítá celosvětově 14000 senzorů. Projekt Sensor.Community vznikl v roce 2016 ve Stuttgartu se 300 senzory. Všechna data jsou dostupná pro kohokoliv a průběžně ukládána do archivu. Neplatí se žádné poplatky. V ČR mají naši dobrovolníci v současnosti zapnutých okolo 100 senzorů. Na Makerfaire vystavujeme už třetím rokem, sami jsme makeři, senzory si stavíme sami. Máme zkušenost, že pokud si dobrovolník senzor sám nepostaví vlastníma rukama, většinou už ho odloží a ani nezapne. Jednotlivé díly se musí objednat, zapojit a umístit do pouzdra proti povětrnostním vlivům. Na našem stánku si mohou zájemci senzor prohlédnout a samozřejmě, pokud budou mít zájem, si ho sami postavit. Rádi na našem stánku uvítáme i zástupce škol, pro které máme speciální program Senzory doškol - společné stavění senzorů se žáky při výuce a přednášku o vzduchu. Zejména v souvislosti se změnou RVP od roku 2023 je povinné začleňovat digitální dovednosti v oboru Informatika do výuky. Náš projekt toto plní od samého začátku - sestavení digitálního zařízení, shromažďování volných dat, jejich interpretaci, tvorbu grafů a přesah do dalších předmětů - biologie, zeměpis, angličtina.


INFO

Senzorvzduchu, z.s.

Senzorvzduchu, z.s. je spolek působící v České republice založený s cílem rozšiřování povědomí o možnosti občanského měření kvality vzduchu prostřednictvím vlastnoručně postavených senzorů.