Navigační portál

Navigační portál

Rád bych dětem nabídnul vzdělávací hru, která je nejen zaujme a bude je bavit, ale zároveň jim i poodhalí možná někdy na první pohled neviditelnou krásu matematiky. Matematika totiž není jen oborem vyvolených jedinců, ale třeba na základní škole ji může hravě zvládnout každý. Klíčem k tomu může být i hra. Například hra s názvem „Navigační portál“ může být tou první komplexní vzdělávací hrou svého druhu, která má ambici podpořit děti v jejich zápalu pro další objevování matematiky i dalších oborů.

Jsem softwarový inženýr a také jsem rodič. Zároveň se zajímám a spoustu nejrůznějších zajímavostí z řady vědních oborů. Pracoval jsem v několika nadnárodních společnostech, i na řadě českých i zahraničních projektů. Byl jsem u zrodu některých klíčových funkcí mobilních operátorů a momentálně se zabývám vývojem cloudových řešení. Asi jako každý rodič jsem se s narozením svých dětí začal také aktivně zajímat o jejich vzdělávání.

A zjistil jsem, že hledání způsobu, jak něco vysvětlit a názorně ukázat je dobrodružná cesta, kterou stojí zato podniknout! Jak třeba vysvětlit trigonometrii desetiletému dítěti? Dá se to vůbec zvládnout? Přesvědčím vás, že to jde! A docela hravě!

Měl jsem možnost učit a vést děti na projektech, a to jak v rámci formálního i neformálního vzdělávání. Pochopil jsem, že je velmi málo vzdělávacích pomůcek, které děti zaujmou. Nabízelo se, přijít s něčím inovativním. Tehdy jsem si uvědomil a vyzkoušel si, že se dítě může naučit mnohem víc, než se většinou domníváme!
Od tohoto momentu nebylo daleko k sestrojení originálního trigonometrického pravítka, které jsem pojmenoval Navigační portál. Pro první model mi vystačila stavebnice Lego. Další vývoj hry s pomůckou pak trval více než rok. Dnes si vám dovoluji nabídnout první koncept šestiúrovňové hry Navigační portál a přípravnou hru Aritmos. Hry prohlubují aritmetické dovednosti, orientaci v prostoru, strategii, rozhodování, spolupráci a hlavně děti baví!

Všechno to ale začalo mnohem dřív, v Mezopotámii. Někdy za vlády šestého krále, první Babylonské dynastie, Chammurapiho. Tam někde vznikla trigonometrie. Nebyl jsem tam, ale tehdy někde v zastrčené uličce určitě žil matematik, možná napínač provazů, který 1000 let před Pýthagorem již znal jeho větu. Ten matematik zanechal důkazy v hliněné tabulce, popsané klínovým písmem. A nebo to byla ještě jiná civilizace?

Project Website
Categories: Zábava a hry, Vzdělávání