10. – 11. května 2025

Výstaviště Praha

Největší český Maker Faire zamířil opět na pražské Výstaviště!

Do Křižíkových Pavilonů na Výstavišti Praha se tento rok sjelo přes 900 českých i zahraničních makerů, kteří představili více než 140 projektů. Tato víkendová akce přilákala bezmála 12 000 návštěvníků.

Sedmý ročník Maker Faire Praha opět nabídnul pestrý program plný nejnovějších technologií, workshopů, interaktivních aktivit a přednášek.

Co je to Maker Faire?

Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí. Světová přehlídka kreativity propojuje zájmové tvůrce a odborníky, zároveň slibuje chytrou zábavu pro rodiny s dětmi. Maker Faire v sobě kombinuje moderní technologie, vědu, design i tradiční řemesla.

Maker je kutil 21. stoletíinovátorvynálezcedesignérbastlířnadšenec.

Maker je každý, kdo má tvořivého ducha. Člověk, který se nespokojí s dostupnými věcmi, technologiemi či službami, ale sám přichází s inovacemi. Vlastní výtvory a tvůrčí nadšení rád sdílí s ostatními.

Co? Kdy? A kde zažijete?
11. a 12. května 2024

Sobota 10:00 – 18:00
Neděle 10:00 – 16:00
Výstaviště Praha, Křižíkovy pavilony


Na sedmém ročníku Maker Faire Prague vás čekají dva dny plné nabitého programu. Téměř vše si budete moct na vlastní kůži vyzkoušet. Můžete se zapojit do široké škály workshopů, přednášek či panelových diskuzí. Nebo můžete jen obdivovat, co lidský mozek dokáže vymyslet. Co byste řekli třeba na obrovské fantastické stroje, které vypadají jakoby přímo vypadly z příběhů Julese Verna?

Workshopy

Sobota 11. května 2024
Workshop 3D tisku pro rodiče s dětmi a začátečníky

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

15:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

V dílně 3D tisku se návštěvníci mohou stát tvůrci svých vlastních nápadů. Objeví základy 3D modelování a 3D tisku – v krátkém workshopu se dozví vše důležité v oboru a odnesou si i svůj výtisk.

Interaktivní workshopy nabízejí zábavný a vzdělávací zážitek pro celou rodinu, ať už pro ty nejmenší, tak i pro jejich rodiče. Dětem akce pomůže rozvíjet kreativitu, technické dovednosti a představivost prostřednictvím tvorby skutečných 3D tisknutelných modelů.

Praktické informace:

  • Workshop je primárně určen pro rodiče s dětmi do 12 let.
  • Zakoupená vstupenka platí pro dvojici = pro dítě i samotného dospělého, který dítě na workshop doprovází.
  • Workshop trvá 45 minut.

Čas

11:00

17:00

Děti vyrůstají s digitálními zařízeními v rukou. Často jsou však pouze pasivními uživateli. Programování učí děti myslet a podporuje rozvoj jejich analytického myšlení, schopnost řešit problémy, zvyšuje jejich kreativitu, soustředění a sebevědomí. Zároveň je to zábava, umět tvořit vlastní hry. Toto je možnost pro rodiče s dětmi si to vyzkoušet.

Čas

13:00

Textové programovací jazyky jsou poměrně složité zpočátku uchopit i pro dospělého. Díky vizuálním stavebním blokům si děti osvojí hlavní principy programování a budou schopné programovat hned od první lekce své vlastní počítačové hry. Děti budou používat hravé a praktické úkoly, díky nim dětem proces učení bude připadat spíše jako zábavná hra než jako složité vyučování ve škole.

Čas

15:00

Výuka programování u dětí naráží na dvě velká úskalí. Děti obvykle začínají s vizuálními bloky, které jsou „složité pro malé a nudné pro starší“. Další obvyklou výzvou je „odstrašující“ efekt prvního pohledu na textové programování, když chtějí děti pokračovat s programováním po blocích. Proto v Logiscool vyvinuli režim MIX, unikátní přechod od vizuálního k textovému programování. Pokud děti už zvládnou bloky, mohou vyzkoušet přechod k textovému programování.

Čas

14:00

Na workshopu si účastníci vyzkouší jednu z nejnáročnějších animačních technik – animaci trojrozměrné loutky. Účastníci se seznámí s konstrukcí animátorských loutek, možnostmi jejího oživení a při tvorbě vlastního krátkého animovaného skeče si osvojí základní dovednosti k ovládnutí loutky. V rámci diskuze se proberou různé postupy, nejčastější chyby, technické podmínky atd.

Čas

10:00

14:00

Místo

STRABAG a NCS 4.0

Architektky Zuzana Šuleková a Jitka Musilová ze studia Pipasik naučí děti jak naplánovat a postavit dům.

Proč je důležité vědět pro koho se staví? Kolik členů může mít rodina? Co druhé podlaží? V čem je kouzlo navrhování a stavebnictví? Kde budou sousedi a jak bude vypadat ulice z vytvořených domků?

Děti se naučí plánovat a stavět s firmou STRABAG. V prvním kroku si děti za pomoci sady modulových místností navrhnou půdorys rodinného domku určeného pro 1 osobu. Následně si každý rozšíří svůj rodinný domek o několik místností dle vlastního uvážení. Děti si můžou vybrat z modulů pro rozšíření rodinného domku o 1–⁠3 osoby. Všechny moduly budou předem určeny. První fáze návrhu bude končit uceleným půdorysem navrženého domku. V druhém kroku si děti vytvoří 3D model navrženého rodinného domku a dotvoří pozemek se zahradou. V třetím kroku společně sestaví obytnou ulici z individuálních 3D modelů navržených rodinných domů. Ulice jim demonstruje, že je možné ze stejných modulů vytvořit různorodé rodinné domky za použití lidské kreativity a variability kterou stavebnictví nabízí.

Sponzorem workshopu je firma STRABAG a NCS 4.0. Workshop se koná přímo na jejich stánku.

Čas

11:00

Místo

Sraz u informací ve workshopové zóně

Antropolog prozkoumává svět svými smysly a dívá se na zkoumaný problém komplexně v jeho specifickém kontextu. Aby byl schopný se orientovat ve zkoumaném tématu, je nutné, aby si byl vědom sám sebe. Svých vlastních limitů, hranic, názorů a dalších věcí, které by mohly ovlivňovat jeho objektivitu na zkoumané téma. Nejčastější výzkumné nástroje antropologa jsou pozorování a rozhovor, které si v rámci workshopu účastníci vyzkouší. V každodenních interakcích s druhými se často stává, že se sklouzne k rychlým soudům a předsudkům, které jsou obvykle tazatele a s druhými nemají nic společného. V průběhu workshopu se účastníci pokusí tyhle tendence zjemňovat a dávat prostor příběhu, který se za každým člověkem vždy skrývá. Schopnost vnímat sám sebe, druhého bez předsudků a ještě držet linku tématu, které člověk zkoumá – vše v jednu chvíli – je antropologický „superskill”, který se občas hodí i v běžném životě.

Workshop je určen pro ty, co se chtějí podívat na svůj svět i svět druhých bez zbytečných soudů a vyzkoušet si to prakticky.

Čas

10:00

11:00

Workshop je určen spíše pro odbornou i neodbornou veřejnost od 15 let věku. Část workshopu o výrobě směsi a práci se strojem na výrobu cihel si žádá určitou fyzickou zdatnost. Program je převážně určen pro lidi, kteří se o tomto tématu chtějí dozvědět detailní informace a celý technologický postup pro výrobu tohoto stavebního materiálu, proto je workshop rozdělen do dvou částí, které popisují celý technologický postup pro výrobu tohoto stavebního materiálu.

Oba termíny jsou rozděleny na dvě části:

  • termín od 10:00 do 15:00
    • první část od 10:00 do 11:00
    • druhá část od 14:00 do 15:00.
  • termín od 11:00 do 16:00
    • první část od 11:00 do 12:00
    • druhá část od 15:00 do 16:00.

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

15:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Workshop pájení je určený jak pro děti a jejich rodiče, tak pro domácí kutily a kreativce. Návštěvníci zažijí chvíle plné zábavy a kreativity, kdy se naučí základy pájení a vytvoří si vlastní jedinečný výrobek.

Praktické informace:

  • Workshop je vhodný jak pro rodiče s dětmi, tak i samostatně pro zájemce o pájení starší 15 let.
  • Pokud se chce workshopu zúčastnit dítě mladší 15 let, musí být v doprovodu rodiče.V tomto případně zakoupená vstupenka platí i pro dospělý doprovod = pro dítě i samotného dospělého, který dítě na workshop doprovází. Dospělý v takovém případě tvoří spolu s dítětem dvojici na jednom stanovišti a odnáší si jeden výrobek.
  • Upozornění: Během workshopu je důležité dodržovat pravidla bezpečnosti a důsledně poslouchat pokynů lektora.
Workshop 3D tisku pro rodiče s dětmi a začátečníky

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Čas

11:00

15:00

Čas

13:00

Čas

14:00

Čas

11:00

Místo

Sraz u informací ve workshopové zóně

Čas

10:30

Zobrazit workshopy

Přednášky

Sobota 11. května 2024

Čas

10:30

11:30

12:30

13:15

14:30

16:00

16:30

17:00

17:30

Název přednášky

Jak vyrobit (téměř) cokoliv

Stavíme školu v Zambii

Meet the Makers

Makeři v roli úspěšných podnikatelů

Robotika a středoškolské robotické týmy

Postav si svou vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Buď projektantem

AI – technologická gramotnost

Makerplatform (ENG)

Čas

10:00

10:30

11:30

12:30

13:30

14:00

15:00

Název přednášky

Hackaton dostupné bydlení: představení vítězů

Open Footwear: open source design obuvi

Jak na dálku opravit nefunkční družice

3D tisk v medicíně

Dobrovolnictví na školách – představení Dne pro školu

Nástroje rozvoje podnikání nejen pro makery

Speed dating pro zájemce o rozvoj a podporu podnikání

Zobrazit přednášky

Pomoz nám s festivalem

Chceš zažít festival trochu jinak? Staň se dobrovolníkem, pomoz nám při přípravě a organizaci festivalu a staň se součástí týmu!

Kdo bude vystavovat letos v Praze?

Maker Faire Prague 2024 v obrazech

Maker Faire Prague – Aftermovie 2024

Kdo vystavoval na Maker Faire Prague 2024?

3D tisk, RC plovoucí makety lodí

Foto projektu

Lodní modelářství úplně jinak. Lodní modeláři znají již dlouhá léta různé klasické metody stavby svých modelů. Ale, dá se 3D tiskem vytvořit věrná funkční maketa lodi, která snese srovnání jak s originálem, tak konkurencí dalších modelů na soutěžích, v nichž se hodnotí stavba i jízdní zkoušky?
K vidění modely před dokončením: Gurza-M projekt 58155, ukrajinský dělový člun (2014, 23m, model 1:25, délka 920mm), Zenit, německá pracovní loď WSV (2004, 30.09m, model 1:25, délka 1203mm a 1:50). Dále funkční bow thruster, Veth Jet a pod.

Zobrazit makery

Organizátoři

logo

Generální partner

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy

Mediální partneři

Ve spolupráci s

Maker Faire Prague probíhá pod záštitou doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc., primátora hlavního města Prahy, PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D., ministra pro místní rozvoj a také doc. RNDr. Vojtěcha Petráčka, CSc., rektora Českého vysokého učení technického v Praze.

Maker Faires v České republice probíhají pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.

Často kladené otázky

Staňte se členem naší komunity

Nepropásněte žádnou novinku z maker komunity. Newsletter neposíláme častěji jak jednou za měsíc.

Vystavujte na Maker Faire!

Tvoříte? Objevujete? Bastlíte? Ukažte svůj projekt veřejnosti na festivalech Maker Faire.