Maker Faire Liberec – druhý ročník festivalu plného pokusů a workshopů s moderními technologiemi, řemesly a vědou se uskuteční 8. října 2022 v Lipo.ink (budova Krajského úřadu Libereckého kraje). Po úspěšném prvním ročníku festival představí 35 místních tvůrců – tzv. makerů. Návštěvníky čeká den plný tvoření, bádání, působivých instalací a
populárně-naučných show.

Kromě 3D tisku, který je tématem hlavního partnera akce a nejznámějšího českého makera Josefa Průši, představí vystavující makeři i další domény – virtuální realitu, robotiku ve spolupráci či mikroprocesory. Lidé si budou moct postavit svůj vlastní senzor vzduchu, vyzdobit svojí vlastní brusku a závodit s ní na speciální dráze. Program je připraven pro všechny generace a skupiny. Nejen ti nejmenší budou mít ve spolupráci se vzdělávací organizací Evropské vesmírné agentury možnost si sestavit a odpálit vlastní vodní raketu.

Na Maker Faire se představí také tvůrci unikátních dronů inspirovaných hmyzem nebo unikátní stínítka tvořená včelím voskem. Startup Hardwario pak představí své IOT stavebnice a zaměří se také na téma energetických úspor. Návštěvníci si budou moct postavit vlastní fotoaparát z krabičky od sirek a vlastníma rukama si také vyzkouší výrobu nanovláken.

Maker Faire je celosvětový koncept festivalu oslavujícího kreativitu, vynálezce a inovátory všeho druhu. Na každém kroku tu na vás čekají nadšenci a tvořiví lidé, kteří vás zasvětí do tajů svých důmyslných projektů, zapojí do workshopů a nechají vás si vše vyzkoušet. „Maker Faire je pestrá akce plná energie, zvídavých lidí a úžasných vynálezů. Od podobných akcí nás odlišuje především osobní kontakt s nadšenými tvůrci a ta praktická zkušenost a možnost tvořit,“ uvádí za organizátory Karolína Smutková.

Festival je součástí celosvětové sítě původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v 8 dalších městech po republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale zaujme i odborníky a profesionály. „V Lipo.ink se denně setkáváme s nápady a inovacemi. Liberecký kraj je na ně obzvlášť bohatý a jsme rádi, že i letos se o tom přesvědčí návštěvníci každého věku,“ říká Jakub Kovář z Libereckého podnikatelského inkubátoru. „Navíc se tu na jednom místě potkají nejnovější technologie s tradičními řemesly,“ dodává Jiří Ulvr, radní resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Projekt je spolufinancován Statutárním městem Liberec a Libereckým krajem. Spoluorganizátorem je inkubátor Lipo.ink, hlavním partnerem je Prusa Research a Hardwario a Nadace Jablotron.