Objevujte. Poznávejte. Hrajte si. Tvořte. Vynalézejte.

19. – 20. října 2024

Brněnské výstaviště

Maker Faire popáté v Brně!

Největší Maker Faire na Moravě se koná letos již popáté. Opět zavítáme do krásných funkcionalistických prostor Brněnského výstaviště ve skvěle padnoucím pavilonu A1. Návštěvníci budou mít možnost poznat okolo 400 makerů a jejich skvělých projektů, zapojit se do četných workshopů a instalací.

Co je to Maker Faire?

Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí. Světová přehlídka kreativity propojuje zájmové tvůrce a odborníky, zároveň slibuje chytrou zábavu pro rodiny s dětmi. Maker Faire v sobě kombinuje moderní technologie, vědu, design i tradiční řemesla.

Maker je kutil 21. stoletíinovátorvynálezcedesignérbastlířnadšenec.

Maker je každý, kdo má tvořivého ducha. Člověk, který se nespokojí s dostupnými věcmi, technologiemi či službami, ale sám přichází s inovacemi. Vlastní výtvory a tvůrčí nadšení rád sdílí s ostatními.


Co? Kdy? A kde zažijete?
19. a 20. 2024

10:00 – 17:00
Brněnské výstaviště – pavilon A1

Sobota 10:00 -18:00

Neděle 10:00 -16:00

Na pátém ročníku Maker Faire Brno vás čekají projekty stovky makerů z celé republiky i ze zahraničí. Co byste řekli na workshop robotiky, 3D tisku nebo stavbu vodních raketek?

Maker Faire Brno 2023 v obrazech

Pomoz nám s festivalem

Chceš zažít festival trochu jinak? Staň se dobrovolníkem, pomoz nám při přípravě a organizaci festivalu a staň se součástí týmu! Práce je placená.

Aftermovie Maker Faire Brno 2023!

Kdo bude vystavovat letos v Brně?

Kdo vystavoval v roce 2023?

Affordable CNC Router

Foto projektu

Tento projekt začal na konci roku 2022 jako nápad postavit rám pro laserový modul, ale brzy se změnil v návrh a výrobu plnohodnotného CNC routeru pro obrábění měkčích materiálů. Cílem projektu bylo vytvořit dostupné zařízení s dostatečně robustní konstrukcí, aby bylo možné obrábět dřevo, plasty a také měkčí kovy, jako je hliník. Aby bylo možné snížit náklady na výrobu, bylo hojně využito výroby pomocí 3D tisku.
Během následujících šesti měsíců byl návrh zkonstruován a byla postavena první verze. Následně byla konstrukce v několika iteracích upravena, především s cílem zvýšit přesnost obrábění a tuhost celého CNC stroje. Koncem léta 2023 byla postavena současná verze obsahující mimo jiné 800W vřeteno řízené frekvenčním měničem, lineární kolejnice a kuličkové šrouby.
Od začátku celého projektu byla k řízení CNC použita levná řídicí deska a externí ovladače krokových motorů. Vzhledem k jednoduchosti řídicí jednotky nebyla dostatečná z hlediska požadavků na řízení a také její minimální ochrana proti rušení EMC mohla způsobit poruchu a poškození obrobku nebo samotného CNC stroje.
Na základě nízké spolehlivosti řídicího systému jsem v rámci své bakalářské práce navrhl vylepšený řídicí systém, který je postaven na 32bitovém mikroprocesoru, který podporuje moderní řídicí softwary. Dále obsahuje integrované moderní ovladače krokových motorů, 12V digitální vstupy/výstupy a 0 10V analogový výstup pro řízení otáček vřetena.

Zobrazit makery z loňského roku

Organizátoři

logo

Mediální partneři

Ve spolupráci s

Maker Faires v České republice probíhají pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.

Staňte se členem naší komunity

Nepropásněte žádnou novinku z maker komunity. Newsletter neposíláme častěji jak jednou za měsíc.

Vystavujte na Maker Faire!

Tvoříte? Objevujete? Bastlíte? Ukažte svůj projekt veřejnosti na festivalech Maker Faire.