O nás

Kdo jsme?

Prostřednictvím sítě festivalů Make Faire aktivně podporujeme maker hnutí v České republice. Klademe si za cíl popularizovat technologie a kreativní tvoření jako alternativu k běžnému a konzumnímu způsobu života. 

Festivaly Maker Faire pořádáme od roku 2018. Kromě hlavního města Prahy svoji pozornost zaměřujeme především na regionální a krajská města. 

Každý může být maker

Podporujeme makery. Lidi, kteří tvoří vlastní výrobky, objevují nová řešení a předávají své know-how a nadšení dál. Vytváříme vhodné prostředí k tomu, aby se makerem mohl stát kdokoliv a kdekoliv.

Pomáháme rozšiřovat tvůrčí komunitu. Baví nás objevovat české tvůrce a inovátory. Snažíme se jejich projekty dostávat co nejvíce do povědomí odborné i široké veřejnosti. 


Další projekty

Aktuálně připravujeme FAB2025 – Česká republika bude v roce 2025 hostit největší konferenci otevřených dílen na světě. Dále konzultujeme vznik otevřených dílen a FabLabů, natáčíme zábavné videoworkshopy Postavtesi a věnujeme se mnohým aktivitám v rámci maker komunity.  


Festivalový tým

Peter Bédi
ředitel festivalu

peter@makemore.cz

Více o Petrovi

Co je moje práce?

Jako ředitel Maker Faire Česká republika promazávám kolečka našeho týmu a hledám nové příležitosti, kterými inspirujeme děti, mladé lidi a fanoušky nových, či tradičních technologii k tomu, aby tvořili a rozvíjeli vlastní nápady. Nastavuji procesy a strukturu týmu tak, aby každý Maker Faire byl prostorem kde se formuje a síťuje komunita tvůrců.

Proč Maker Faire?

Mnozí makeři tvoří úžasné věci, které nikdy nepřekročily dveře garáže. Někdy je za tím celý příběh – například když kolegové z programu přemlouvají nového makera, aby se odvážil a přišel mezi lidi na Maker Faire a ukázal, čím se zabývá. Maker Faire je pro ně často prvním krůčkem, kde si ověří, že to co dělají, je víc než hobby. Pro mnohé je to zkušenost, která pak směřuje k tomu, kdy se z koníčku zrodí podnikání, nebo start-up a zcela to změní jeho profesní kariéru. Toto vědomí mě nabíjí a dává sílu a chuť pracovat ve skvělém týmu na dalších Maker Faire.

Co mě baví mimo festival?

Od svých deseti let jsem skaut tělem i duší. Posledních pět let vedu hlubočepský oddíl Fosilie spolu se svojí manželkou a skvělým kamarádem. Tady prožíváme dobrodružství a objevujeme spolu se skauty a skautkami nové věci a leccos zkoušíme.

Daniel Jirotka
provoz a finance

dan@makemore.cz

+420737061492

Více o Danovi

Co je moje práce?

V rámci Maker Faire se věnuji především praktickým věcem jako jsou finance, strategické rozhodování a produkce. Nejsem rád v centru pozornosti, a tak je mým oblíbeným místem především práce v kanceláři. Na festivalech mě můžete potkat jako produkci, tedy jak něco řeším nebo něco pomáhám vyřešit.

Proč Maker Faire?

Baví mě,  jak se v současném světě zpřístupnily technologie a jak je makeři implementují do svých životů. Tohle se ukazuje krásně na festivalech, kde člověk potká opravdu pestrou přehlídku lidí a jejich dovedností,které jsou navázané ať už na nové nebo tradiční technologie.Pro mě osobně je to velmi inspirativní.

Co mě baví mimo festival?

Rád cestuju. Když přijedu na nějaké místo, baví mě po dobu pobytu žít co nejvíc jako místní obyvatelé. Nasávat atmosféru zevnitř a vyvarovat se co nejvíc tomu klasickému a běžnému turismu.

Ilona Tandlerová
manažerka pro Moravu a Slezko

ilona@makemore.cz

+420770117705

Více o Iloně

Co je moje práce?

Jako manažerka Maker Faire pro Moravu a Slezsko mám na starosti koordinaci a produkci jednotlivých festivalů, komunikaci s makery, partnery a místními organizacemi, které nás podporují.

Proč Maker Faire?

Naplňuje mě komunikace s lidmi, vymýšlení a zajišťování programu. Strašně mě baví celá ta koordinace akce jako takové a s ní spojená práce s tabulkami a to-do listy, kde si můžu všechno postupně odškrtávat. Na Maker Faire je super, že tvoříme program se spoustou chytrých a zajímavých lidí, kteří se zajímají o svět kolem sebe a své znalosti a know-how chtějí předávat dál.

Co dělám mimo festival?

Věnuju se kytkám a jsem vždycky strašně pyšná, když se mi podaří některou z těch, které můj muž odsoudí k vyhození, zachránit a ona pak roste a je vděčná a já chodím a mám radost z každého nového listu nebo květu. Kromě toho moc ráda vařím, čtu a trávím čas v přírodě s naším křížencem, kterého jako štěňátko zachránili na smetišti a stal se z něj super parťák.

Barbora Pešek
manažerka pro Čechy

bara@makemore.cz

+420771 286 633

Více o Báře

Co je moje práce? 

Vymýšlím a plánuji program a produkuji festivaly v Čechách.

Proč Maker Faire?

Přijde mi důležité aktivně žít svůj život, učit se a hrát si. Maker Faire tohle spojuje a navíc podněcuje v lidech zvědavost, kterou mě baví rozvíjet. Důležité pro mě je i to, že jsem součástí komunity, ve které se potkávají inspirativní, chytří a otevření lidé.

Co mě baví mimo festival?

Jsem součástí různých menších projektů a baví mě zkoušet věci, co neznám – od dialogického jednání až po programování.

Vojta Kolařík
hlavní pořadatel

vojta@makemore.cz

+420 732 216 408

Více o Vojtovi

Co je moje práce?

Věnuji se hlavně sestavování programu a produkci festivalů v Česku, ale trochu i na Moravě. Řeším partnerství a zahraniční spolupráce jako jsou vazby s ambasádami, komunikace se zahraničními Maker Faire’s a makery). Kromě toho také rozvíjím projekt Postavtesi, který se soustředí na naučné online workshopy pro děti.

Proč Maker Faire?

Rád se pohybuju mezi makery, jsou pro mě velmi inspirativní. Obecně mě baví prostřednictvím festivalů předávat veřejnosti myšlenky a příběhy těchto tvůrců. Makeři jsou pro mě komunitou lidí, kde je každý nadšený pro svůj projekt a v podstatě mu obětuje svůj život. To obdivuju a přijde mi důležité pro takové lidi vytvářet prostor, kde se mohou potkávat mezi sebou a předávat svoje nadšení pro věc dalším. Makeři zkrátka hledají řešení místo důvodů proč něco nejde a taky vítají chyby jako součást procesu učení.

Co mě baví mimo festival?

Makeři jsme vlastně všichni – někdo trochu více, někdo trochu méně. Já sám spíš méně, ale baví mě tvořit třeba v kuchyni nebo na zahradě. Hodně rád trávím čas v přírodě a mám rád chladno a kafe.

Ondřej Kašpárek
strategie a rozvoj

ondrej@makemore.cz

+420737826109

Více o Ondrovi

Co je moje práce?

Snažím se přinášet nápady, jak festival udělat zajímavější a příjemnější pro návštěvníky, ale také, jak reflektovat současná témata a světové výzvy. Hledám možnosti jak Maker Faire propojovat s dalšími českými iniciativami a komunitami všech možných tvůrců. Tedy jak rozšiřovat jeho dopad a přínos pro společnost. Pracuju zároveň ve fablabu PrusaLab firmy PrusaResearch, takže mým srdečním tématem je i spolupráce s otevřenými dílnami a jejich rozvoj.

Proč Maker Faire?

Baví mě ten nezaměnitelný formát akce – není to business veletrh, není to festival s pár umělci, není to vlastně ani pouť s atrakcemi, ale přesto mají naše akce zábavný charakter toho všeho. Je to setkání, kde se stírá hranice mezi makerem-vystavovatelem a návštěvníkem, který se rychle makerem může stát. Stačí přijmout pomyslnou pozvánku a zapojit se a v tu chvíli už jsem makerem. Navíc tahle zkušenost v lidech prokazatelně zůstane a motivuje je k dalšímu tvoření. To je ono. To mě baví nejvíc. To, že v centru naší pozornosti je člověk-tvůrce. 

Co mě baví mimo festival?

Rád vařím a vím, že to umím a holkám se to líbí! Podobně jako Vojta, i ze mě největší kreativita prýští v kuchyni. Když jsem vyrazil při studiích do světa na zkušenou, skončil jsem místo v kultuře jako kuchař v mexickém baru v New Yorku a pár let na to jako snídaňový kuchař v boutique hotelu v Londýně. Tak asi mám z čeho vycházet. 🙂

Miroslav Duník
online marketing a analytika

miroslav.dunik93@gmail.com

Více o Mírovi

Co je moje práce?

Starám se o placenou online propagaci a analytiku festivalů Maker Faire a k tomu dalších přidružených projektů.

Proč Maker Faire?

Kreativita a inovace byly historicky od průmyslové revoluce hnacím motorem Česka, velké firmy, které známe dnes, i ty s historickým přesahem, na které vzpomínáme, často vznikaly právě z malých projektů v garážích nadšených kreativních lidí. V době, kdy všude v médiích slýcháme o nutnosti přerodu české ekonomiky z montovny na mozkovnu, je čím dál více potřeba podporovat právě tyto malé start-upy, nadšené kreativce a inovátory, o což se Maker Faire skrze prezentaci veřejnosti v konečném důsledku snaží. Je pak fascinující sledovat na každém festivalu jak nové projekty, tak kvalitativní posun těch stávajících, které jsme měli možnost vidět v předchozích ročnících.

Co mě baví mimo festival?

Kolísavě úspěšně se věnuji sezonnímu pěstování rajčat a kedluben a dříve jsem si navrhoval domy, které nejdou postavit.