Pátý ročník Maker Faire Brno nabídne bohatý program pro celou rodinu

Již za necelé tři týdny nás na Výstavišti Brno čeká pátý ročník druhého největšího festivalu Maker Faire v České republice. Opět jsme se snažili vytvořit program pro celou rodinu, děti i dospělé, laiky i odborníky. Přečtěte si, na co se můžete těšit! 👇

Co vás zajímá?

ROBOTIKA NA MAKER FAIRE BRNO

FRAVEBOT

Přijďte si vyzkoušet fascinující autonomní roboty FRAVEBOT, kteří pomáhají v hydroponních sklenících na farmě Ráječek v Brně. Uvidíte, jak roboti monitorují zdraví rostlin, detekují škůdce a dokonce umí trhat jahody a rajčata. Na jejich stánku si budete moci roboty prohlédnout, řídit jednoho z nich a ochutnat čerstvé plody přímo z Ráječku.

LaskaKit

Na dalším stánku LaskaKit vás nadchnou různé vývojové kity a projekty, které ukazují, že bastlení je přístupné všem generacím. Od blikání LED světel po meteostanice – na své si přijdou jak začátečníci, tak pokročilí bastlíři. Můžete si vyzkoušet zajímavé roboty a naučit se, jak monitorovat kvalitu vzduchu.

VUT zóna

VUT přináší ukázky z biomedicíny, včetně protetické ruky z 3D tiskárny. Zjistíte, jak fungují biosignály a jak se měří elektrická aktivita svalů. Na stánku Robotického manipulátoru si prohlédnete 3D vytištěné robotické rameno, které můžete ovládat pomocí počítače.

HENNLICH

Nenechte si ujít workshop od HENNLICH a LIN-TECH, kde si můžete vyzkoušet mechanické pohyby a pracovat s pokročilými komponenty, včetně tribofilamentů pro 3D tisk. Připravují pro vás i zábavný workshop pro všechny věkové kategorie.

Helceletka

Robotárna Helceletka nabízí možnost si vyzkoušet různé roboty a naučit se základy programování. Děti si mohou postavit a naprogramovat soutěžního Sumo robota a zúčastnit se soutěže! Pro zájemce bude také nachystané i lego a jednoduché programování počítačových her.

InMoov

Nakonec se můžete potkat s humanoidním robotem InMoov, který byl poprvé představen na loňském Maker Fairu. Humanoid má vylepšené mimické výrazy a senzory pro přirozenější interakci. Robot také zvládá složitější pohyby celého těla, čímž se jeho schopnosti ještě více rozšiřují. InMoov je open source projekt z Francie, navržený designérem Gaëlem Langevinem. Všechny jeho součásti lze vytisknout na běžné 3D tiskárně, což dělá tento projekt dostupným pro širokou veřejnost, a to především pro nadšence do robotiky a moderních technologií. Projekt je ideální příležitostí pro všechny, kteří chtějí nahlédnout do světa robotiky.

VESMÍR NA MAKER FAIRE BRNO

Budete mít také jedinečnou příležitost ponořit se do fascinujícího světa vesmíru s Vzdělávací kanceláří ESA, ESERO Česká republika. Na jejich stánku se seznámíte s unikátními aktivitami, do kterých se mohou zapojit školáci základních a středních škol. Objevíte příležitosti v studentských vesmírných spolcích, které se zabývají stavbou raket a družic a slaví úžasné úspěchy na mezinárodní scéně. Hlavními vystavovateli budou tým LASAR, spolek DoSpace a Český raketový spolek (Czech Rocket Society).

Přijďte se podívat na modely družice LASARsat, která se chystá na start na raketě Falcon 9 koncem tohoto roku. Na stánku si budete moci vyzkoušet dřevěnou stavebnici družice o kterou můžete soutěžit!

Dále se představí OG Star Tracker, inovativní montáž pro astrofotografii, která umožňuje široké veřejnosti zachytit krásy noční oblohy díky jednoduché výrobě s pomocí 3D tiskárny.

3D TISK NA MAKER FAIRE BRNO

3D tisk na Maker Faire Brno již tradičně zastoupí mimo jiné Josef Prusa a Karmen.

Prusa Research představí novou 3D tiskárnu MK4, která nabízí vysokorychlostní tisk, jednoduché ovládání a zároveň spolehlivost, na kterou jste u všech Original Prusa 3D tiskáren zvyklí. Ponechává si všechny výhody populární tiskárny MK3: snadnou údržbu, vysokou bezpečnost, open-source principy… a přidává ještě mnohem víc!

Karmen je řešení, které umožňuje online kontrolu a management všech vašich 3D tiskáren, nezávisle na výrobci. Díky Karmen můžete mít všechny své 3D tiskárny kdykoliv pod kontrolou a můžete je ovládat z jednoho uživatelského rozhraní odkudkoliv. Karmen nabízí mnoho funkcí pro školy, vzdělávací instituce i tiskové farmy, zásadním způsobem šetří čas a přispívá k efektivnímu využití 3D tiskáren. Pokud chcete 3D tiskárny v práci, ve škole, ale i doma ovládat a kontrolovat online, zastavte se u nich ve stánku. Rádi vám ukážou, jak jednoduché to je!

WORKSHOPY NA MAKER FAIRE BRNO

Sobota

10:30 – 11:15

11:30 – 12:15

14:00 – 14:45

15:00 – 15:45

16:00 – 16:45

Neděle

10:30 – 11:15

11:30 – 12:15

14:00 – 14:45

15:00 – 15:45

V dílně 3D tisku se návštěvníci mohou stát tvůrci svých vlastních nápadů. Objeví základy 3D modelování a 3D tisku – v krátkém workshopu se dozví vše důležité v oboru a odnesou si i svůj výtisk. Interaktivní workshopy nabízejí zábavný a vzdělávací zážitek pro celou rodinu, ať už pro ty nejmenší, tak i pro jejich rodiče a nadšence do 3D tisku. Společně budou rozvíjet svou kreativitu, technické dovednosti a představivost prostřednictvím tvorby skutečných 3D tisknutelných modelů.

Sobota

12:30 – 13:30

Neděle

12:30 – 13:30

Dílna 3D tisku pro návštěvníky, co už mají zkušenosti v tomto oboru.

Sobota

10:30 – 11:15

12:30 – 13:15

15:30 – 16:15

16:30 – 17:15

Neděle

10:30 – 11:15

11:30 – 12:15

12:30 – 13:15

14:30 – 15:15

Sobota

11:30 – 12:15

Neděle

Zveme vás na praktický workshop, kde se ponoříme do světa senzorů a Arduina. Ukážeme si, jak správně zapojit senzory s Arduinem a projdeme si typické problémy, na které mohou makeři narazit. V rámci hands-on části si vyzkoušíme techniku Wire Wrap – starou, ale stále velmi praktickou metodu propojování pinů. Navíc ukážeme, jak využít senzory v kombinaci s protokolem Matter pro chytrou domácnost. Na závěr si ukážeme, jak navrhovat vlastní desky pomocí KiCadu. Workshop trvá 45 minut a rádi zodpovíme všechny vaše makerské dotazy. 

Sobota

13:30 – 14:15

Neděle

13:30 – 14:15

Sobota

11:00 – 12:30

Neděle

Na workshopu „Můj život s AI“ se podíváme na konkrétní příklady využití umělé inteligence v běžném životě i práci, které jsem během posledního roku aplikoval. Ukážeme si, jak AI zjednodušuje firemní úkoly, jako je psaní e-mailů, zápisy z porad, tvorba obsahu pro sociální sítě nebo analýza dat. Probereme také, jak AI pomáhá při rozhodování nebo překladech textů.

V soukromém životě může AI usnadnit opravy domácích úkolů, tvoření pohádek pro děti nebo pomáhat při hledání práce. Zaměříme se i na její roli jako osobního poradce při řešení osobních problémů.

Na závěr se podíváme na možnosti AI v tvorbě grafiky, videí, hudby a podcastů, které mohou obohatit náš každodenní i pracovní život.

Sobota

13:00 – 14:30

Neděle

Generativní AI lze použít k přípravě mnoha designů pro různé technologie, přijďte si vyzkoušet pomocí ní vytvořit originální design pro gravír na dřevěný podtácek nebo klíčenku. Vygenerujete si design podle vlastního přání a připravíte si podkladová data pro reálnou výrobu. Podtácek nebo klíčenku si následně vyrobíte na laserové řezačce v kamionu FabLab University.

Sobota

15:00 – 16:30

Neděle

Doping pro grafiky, nebo konec kreativců? Výrazné pokroky na poli kreativních disciplín v posledních pár měsících rozčeřily pokojné vody tvůrčího rybníčku nejen u nás. Přitom lidská kreativita měla podle mnohých odolávat umělé inteligenci nejdéle. Přijďte nasát nové trendy ve zpracování obrazu. 

Sobota

10:30 – 12:00

Neděle

14:00 – 15:30

Kde vzít skvělý nápad? Svět je jich plný. A naše mysl taky. Stačí jen trochu trénovat. Pojďte si s námi hrát a tvořit. Vyzkoušíme si, jak rozvíjet kreativitu (nejen) na základní škole.

Chcete aby vaše dítě bylo podnikavé? Přicházelo s nápady, třeba tak skvělými, jaké uvidíte na na Maker Faire? Tenhle workshop je skvělý první krůček na cestě nejen k nápadu, ale také k životu ve světě, který se neustále mění. 

Sobota

13:00 – 14:30

Neděle

11:00 – 12:30

Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS se nachází dva mikropočítače, do kterých žáci do 19 let mohou posílat své kódy napsané v programovacím jazyce Python. V letošní výzvě máš za úkol naprogramovat počítač tak, aby zobrazil na displeji astronautům obrázek, který využije data z čidla osvětlení. Že vůbec nevíš jak na to? Tak právě pro tebe jsme připravili 90 minutový workshop, kde to společně krok za krokem uděláme. Ty se naučíš základům programování a astronauti uvidí určitě super pozdrav ze Země! Kurz je určen pro začátečníky i mírně pokročilé ve věku 12 – 19 let.Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS se nachází dva mikropočítače, do kterých žáci do 19 let mohou posílat své kódy napsané v programovacím jazyce Python. V letošní výzvě máš za úkol naprogramovat počítač tak, aby zobrazil na displeji astronautům obrázek, který využije data z čidla osvětlení. Že vůbec nevíš jak na to? Tak právě pro tebe jsme připravili 90 minutový workshop, kde to společně krok za krokem uděláme. Ty se naučíš základům programování a astronauti uvidí určitě super pozdrav ze Země! Kurz je určen pro začátečníky i mírně pokročilé ve věku 12 – 19 let.

Sobota

Neděle

11:00 – 12:30

Workshop se zaměřuje na využití Umělé Inteligence (AI) v oblasti kreativity, konkrétně na praktické příklady a vliv AI na videoprodukci a tvorbu vizuálního obsahu. Přijďte se inspirovat a sdílet své vlastní zkušenosti s využíváním AI v kreativní tvorbě. Havran nabídne zajímavý pohled na to, jakým způsobem technologie mohou obohatit a transformovat tvůrčí procesy.

Sobota

Neděle

12:45 – 13:45

Víš, jak funguje umělá inteligence? Víš, jak s ní mluvit? Slyšel jsi někdy slovo prompt? Zajímá tě, kde všude se s AI v dnešním světě potkáváme? Chtěl by sis vyzkoušet pomocí AI vytvořit obrázek? Nebo společně s umělou inteligencí vymyslet zajímavý příběh? Přijď si to vyzkoušet na workshop s Prototýpky.

Sobota

Neděle

14:15 – 16:00

Chceš si vytvořit 3D model pomocí AI pro 3D tisk? Chceš se něco dozvědět o 3D tisku? Nebo si prostě chceš jen zkusit něco zajímavého? Na tomto workshopu si ukážeme zábavnou formou jak vytvořit 3D model a jak si ho pak vytisknout na 3D tiskárně. Cílem workshopu je něco si vyzkoušet, vyměnit zkušenosti, poznat něco nového a pokud se nám to povede, odnesete si i nějaký drobný 3D výtisk.