Sedmý ročník Maker Faire Prague nabídne program pro celou rodinu!

O víkendu 11. a 12. května vypukne na pražském Výstavišti Křižíkových Pavilonech největší Maker Faire v České republice a ve střední Evropě! Máme pro vás tipy, co musíte rozhodně vidět a zažít! ?

“Maker nebo prostě tvůrce je podle mě v každém z nás, a tak jsme i letos věnovali výběru workshopů a aktivit pro celou rodinu velkou pozornost. Chystáme opět mnoho programu v oblasti digitální výroby, elektroniky a 3D tisku, expozice vesmírných projektů, simulaci pobytu na vesmírné stanici nebo několik opravdu velkých kinetických instalací jak je Garuda nebo Abacus Theather. Tradičně se u nás uskuteční superfinále Robosoutěže ČVUT. Užít si budete moct jak vědecké projekty, tak třeba stavění mostu ze špaget.”

Koordinátor Maker Faire Prague, Vojtěch Kolařík

TOP výběr z programu pro rodiny s dětmi

Science show

Na Maker Faire si je nenechte ujít! Zábavné experimenty z fyziky a chemie jsou naplánované na oba dva dny vždy od 11:00 a 14:00 hodin. Dětem tyto zábavné pokusy pomohou lépe pochopit svět vědy.

Zúčastněte se Spaghetti Bridge Challenge

Zkusili jste si někdy postavit most ze špaget? Můžete společně s dětmi a Domškoláky z Volavce, kteří tuto aktivitu pro ostatní připravili, vyzkoušet své konstrukční schopnosti. Dvakrát denně bude probíhat zátěžové testování mostů a vítěz dostane sadu na tvoření na doma od Maker Market.

Vyzkoušejte Aeroškolu a jejich animační, filmové a tvořivé dílny

Animační dílny Aeroškoly představí otevřené experimentálně výtvarné tvoření. Pro děti tu bude připraveno množství stanovišť, kde si mohou zkusit různé techniky spojené s animací a iluzí pohybu. Přihlásit se také můžete na workshop klasické loutkové animace, kde se pod vedením profesionálních animátorů nejprve seznámíte se základními metodami tvorby iluze pohybu, poté si ve vybrané technice vytvoříte krátký animovaný film.

Zažijte simulaci pobytu na vesmírné stanici

Prozkoumejte vesmí­rnou stanici a zažijte, jaké to je být astronautem. Studenti FEL ČVUT připravili únikovou hru, která přibližuje běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit.

Poznejte tajemství­ wITches

Láká vás ponořit se do tajů elektrotechniky a robotiky? WITches z ČVUT připravily workshopy, které vás provedou základy programování, elektroniky a digitálního umění. Můžete si vytvořit vlastní kouzelnickou hůlku, kočičku nebo si vyzkoušet vyvést ozobota z bludiště.

Laborky s experimenty

Znáte před Zázraky přírody na ČT? Hodně z velkých experimentů, které se tam objevuje pochází právě z dílny Laborek. Laborky jsou ideálním místem pro děti, které mají zájem o vědu. Studenti Gymnázia ve Slaném připravili různé pokusy z fyziky a chemie a můžete tak společně s nimi objevovat přírodní zákony.

Simulátor bagru pro menší děti

Pro malé nadšence bude k dispozici simulátor bagru. Jaké to je ovládat tak velký stroj, jakým je bagr? To vám ukáže tréninkový simulátor, kde si můžete ověřit svou zručnost, pozornost a koncentraci. Děti si zde mohou vyzkoušet ovládání­ bagru a zažít zábavnou simulaci práce na staveništi.

Robosoutěže a robotické projekty

Pro starší děti jsou připraveny robosoutěže a prezentace robotických středoškolských projektů. Můžete se zde zapojit do soutěže nebo si prohlédnout robotické výtvory studentů středních škol.

Garuda

Mýtické stvoření, napůl člověk, napůl orel… Projekt, který začal s ambicí postavit svépomocí letadlo na kostře orla skalního. Pták má rozpětí křídel 12 metrů a umí plivat oheň.

Maker Market

Aby vám radost z tvoření a bádání vydržela i doma. Projekty a sady pro společné tvoření vybrané týmem Maker Faire.

Workshopy

Sobota 11. května 2024
Workshop 3D tisku pro rodiče s dětmi a začátečníky

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

15:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

V dílně 3D tisku se návštěvníci mohou stát tvůrci svých vlastních nápadů. Objeví základy 3D modelování a 3D tisku – v krátkém workshopu se dozví vše důležité v oboru a odnesou si i svůj výtisk.

Interaktivní workshopy nabízejí zábavný a vzdělávací zážitek pro celou rodinu, ať už pro ty nejmenší, tak i pro jejich rodiče. Dětem akce pomůže rozvíjet kreativitu, technické dovednosti a představivost prostřednictvím tvorby skutečných 3D tisknutelných modelů.

Praktické informace:

  • Workshop je primárně určen pro rodiče s dětmi do 12 let.
  • Zakoupená vstupenka platí pro dvojici = pro dítě i samotného dospělého, který dítě na workshop doprovází.
  • Workshop trvá 45 minut.

Čas

11:00

17:00

Děti vyrůstají s digitálními zařízeními v rukou. Často jsou však pouze pasivními uživateli. Programování učí děti myslet a podporuje rozvoj jejich analytického myšlení, schopnost řešit problémy, zvyšuje jejich kreativitu, soustředění a sebevědomí. Zároveň je to zábava, umět tvořit vlastní hry. Toto je možnost pro rodiče s dětmi si to vyzkoušet.

Čas

13:00

Textové programovací jazyky jsou poměrně složité zpočátku uchopit i pro dospělého. Díky vizuálním stavebním blokům si děti osvojí hlavní principy programování a budou schopné programovat hned od první lekce své vlastní počítačové hry. Děti budou používat hravé a praktické úkoly, díky nim dětem proces učení bude připadat spíše jako zábavná hra než jako složité vyučování ve škole.

Čas

15:00

Výuka programování u dětí naráží na dvě velká úskalí. Děti obvykle začínají s vizuálními bloky, které jsou „složité pro malé a nudné pro starší“. Další obvyklou výzvou je „odstrašující“ efekt prvního pohledu na textové programování, když chtějí děti pokračovat s programováním po blocích. Proto v Logiscool vyvinuli režim MIX, unikátní přechod od vizuálního k textovému programování. Pokud děti už zvládnou bloky, mohou vyzkoušet přechod k textovému programování.

Čas

14:00

Na workshopu si účastníci vyzkouší jednu z nejnáročnějších animačních technik – animaci trojrozměrné loutky. Účastníci se seznámí s konstrukcí animátorských loutek, možnostmi jejího oživení a při tvorbě vlastního krátkého animovaného skeče si osvojí základní dovednosti k ovládnutí loutky. V rámci diskuze se proberou různé postupy, nejčastější chyby, technické podmínky atd.

Čas

10:00

14:00

Místo

STRABAG a NCS 4.0

Architektky Zuzana Šuleková a Jitka Musilová ze studia Pipasik naučí děti jak naplánovat a postavit dům.

Proč je důležité vědět pro koho se staví? Kolik členů může mít rodina? Co druhé podlaží? V čem je kouzlo navrhování a stavebnictví? Kde budou sousedi a jak bude vypadat ulice z vytvořených domků?

Děti se naučí plánovat a stavět s firmou STRABAG. V prvním kroku si děti za pomoci sady modulových místností navrhnou půdorys rodinného domku určeného pro 1 osobu. Následně si každý rozšíří svůj rodinný domek o několik místností dle vlastního uvážení. Děti si můžou vybrat z modulů pro rozšíření rodinného domku o 1–⁠3 osoby. Všechny moduly budou předem určeny. První fáze návrhu bude končit uceleným půdorysem navrženého domku. V druhém kroku si děti vytvoří 3D model navrženého rodinného domku a dotvoří pozemek se zahradou. V třetím kroku společně sestaví obytnou ulici z individuálních 3D modelů navržených rodinných domů. Ulice jim demonstruje, že je možné ze stejných modulů vytvořit různorodé rodinné domky za použití lidské kreativity a variability kterou stavebnictví nabízí.

Sponzorem workshopu je firma STRABAG a NCS 4.0. Workshop se koná přímo na jejich stánku.

Čas

11:00

Místo

Sraz u informací ve workshopové zóně

Antropolog prozkoumává svět svými smysly a dívá se na zkoumaný problém komplexně v jeho specifickém kontextu. Aby byl schopný se orientovat ve zkoumaném tématu, je nutné, aby si byl vědom sám sebe. Svých vlastních limitů, hranic, názorů a dalších věcí, které by mohly ovlivňovat jeho objektivitu na zkoumané téma. Nejčastější výzkumné nástroje antropologa jsou pozorování a rozhovor, které si v rámci workshopu účastníci vyzkouší. V každodenních interakcích s druhými se často stává, že se sklouzne k rychlým soudům a předsudkům, které jsou obvykle tazatele a s druhými nemají nic společného. V průběhu workshopu se účastníci pokusí tyhle tendence zjemňovat a dávat prostor příběhu, který se za každým člověkem vždy skrývá. Schopnost vnímat sám sebe, druhého bez předsudků a ještě držet linku tématu, které člověk zkoumá – vše v jednu chvíli – je antropologický „superskill”, který se občas hodí i v běžném životě.

Workshop je určen pro ty, co se chtějí podívat na svůj svět i svět druhých bez zbytečných soudů a vyzkoušet si to prakticky.

Čas

10:00

11:00

Workshop je určen spíše pro odbornou i neodbornou veřejnost od 15 let věku. Část workshopu o výrobě směsi a práci se strojem na výrobu cihel si žádá určitou fyzickou zdatnost. Program je převážně určen pro lidi, kteří se o tomto tématu chtějí dozvědět detailní informace a celý technologický postup pro výrobu tohoto stavebního materiálu, proto je workshop rozdělen do dvou částí, které popisují celý technologický postup pro výrobu tohoto stavebního materiálu.

Oba termíny jsou rozděleny na dvě části:

  • termín od 10:00 do 15:00
    • první část od 10:00 do 11:00
    • druhá část od 14:00 do 15:00.
  • termín od 11:00 do 16:00
    • první část od 11:00 do 12:00
    • druhá část od 15:00 do 16:00.

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

15:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Workshop pájení je určený jak pro děti a jejich rodiče, tak pro domácí kutily a kreativce. Návštěvníci zažijí chvíle plné zábavy a kreativity, kdy se naučí základy pájení a vytvoří si vlastní jedinečný výrobek.

Praktické informace:

  • Workshop je vhodný jak pro rodiče s dětmi, tak i samostatně pro zájemce o pájení starší 15 let.
  • Pokud se chce workshopu zúčastnit dítě mladší 15 let, musí být v doprovodu rodiče.V tomto případně zakoupená vstupenka platí i pro dospělý doprovod = pro dítě i samotného dospělého, který dítě na workshop doprovází. Dospělý v takovém případě tvoří spolu s dítětem dvojici na jednom stanovišti a odnáší si jeden výrobek.
  • Upozornění: Během workshopu je důležité dodržovat pravidla bezpečnosti a důsledně poslouchat pokynů lektora.
Workshop 3D tisku pro rodiče s dětmi a začátečníky

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Čas

10:30

11:30

12:30

13:45

14:45

Místo

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Pavilon E

Čas

11:00

15:00

Čas

13:00

Čas

14:00

Čas

11:00

Místo

Sraz u informací ve workshopové zóně

Čas

10:30

Zobrazit workshopy

Organizátoři

logo

Generální partner

Mediální partneři

Ve spolupráci s

Maker Faire Prague probíhá pod záštitou doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc., primátora hlavního města Prahy a PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D., ministra pro místní rozvoj.

Maker Faires v České republice probíhají pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.