Třetí ročník Maker Faire Liberec je za námi!

Minulou sobotu 7. října zamířil Maker Faire již potřetí do Liberce. Ve skvělých prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru vystavovalo své projekty okolo 30 makerů a dorazilo přes 1 000 návštěvníků.


Velmi oblíbenou aktivitou se letos stala Spaghetti Bridge Challenge pořádána Domškoláky z Volavce. Návštěvníci stavěli za pomocí balíčku špaget a tavicí pistole mosty, jejichž pevnost byla následně testována. Výhercem se stal Jakub. Při prvním testování ve 14 hodin vážil jejich most 21 gramů a prasknul při zatížení 847 gramů. To je o něco více než čtyřicetinásobek jeho váhy. Jakub se se svým synem zúčastnili i druhého testování v 16 hodin, kde vytvořili most podobný, jen o něco více propracovaný. Ten s váhou 29 gramů vydržel zatížení až do 924 gramů. Jakubův most sice při druhém testování vydržel o něco větší zatížení, ale zvýšila se zároveň i hmotnost mostu. Takže zatímco při první soutěži vydržel most 40,3x svou váhu, při druhé to bylo 31,9x.

Návštěvníky tradičně čekaly i workshopy, během kterých se mohli naučit základy 3D modelování a 3D tisku, Pájení nebo Programování micro:bitu a robotického vozítka.

Pozornost hlavně mladších návštěvníků upoutala Science show z dílny IQ Landia. V pozadí nezůstaly ani Flapper drony, které jsou inspirované hmyzem a ptáky. Svým designem opravdu umí zaujmout!

Velkou zajímavostí byla i sbírka šicích strojů. Majitelka chtěla ukázat, že nejsou jen domácí šicí stroje, šlapací nebo kufříkové, ale i speciální průmyslové stroje třeba na šití rukaviček nebo sedlařinu. Tato paní má doma sbírku více než 800 šicích strojů a nyní pro ně hledá nové místo.

A kde nás ještě do konce sezóny potkáte?